2010. július 6., kedd

Hőszigetelő anyagok...

Mi mindenre is jó egy hőszigetelő? A hőszigetelés a ház burkolásának egyik legfontosabb mozzanata, hiszen a hőszigetelés által nem csak melegebb lesz télen és hűvösebb nyáron a lakásunkba, de a fűtési számlánkon is jelentős mértékben csökkent ,de ehhez egy jó hőszigetelő kell első sorban.. A hőszigetelő története és ismerete már évszázadokra vezethető vissza. Mára azonban már egy külön szakterületté nőtte ki magát. A hőszigetelés egyaránt olyan fontos a megfelelő minőségű hőszigetelő a padlónál és a tetőnél, mint a ház fő elemeinél a falaknál. Tavaly nyáron mi is megcsináltuk az egész ház szigetelését és az eredmény egyértelműen érezhető volt. A hőszigetelő által közel 25% al csökkentek a fűtési költségek és ugyan az a meleg volt télen is a házban, valamint a hőszigetelésnek köszönhetően. Nem is gondolnánk, hogy a ház a hőmérsékletének közel 30%-t a falakon keresztül adja le és itt jön képbe a hőszigetelő. A hőszigetelő mindezt a hő leadást nem csak lecsökkenti, de gyakorlatilag meg is gátolja véglegesen.

A hőszigetelő rendszer alkalmazásával viszontnövelhető a falak hőtároló képessége és ezáltal a hőszigetelő nyáron egy kellemes klímát és télen meleget biztost számunkra. A hőszigetelő anyagok vásárlásakor nem érdemes az árakat nézni, mert mindig a legjobbat érdemes alkalmazni. A hőszigetelés előtt a hőszigetelő anyagáról kérjük ki egy szakértő véleményét. Sok esetben egy drágább hőszigetelő drágább hőszigetelést eredményez, de a szerkezet is lehet olcsóbb ezáltal. Sokakban felmerül a kérdés a hőszigetelés kapcsán, hogy a hőszigetelő alkalmazása és felvitel hol hasznosabb? Kívül vagy belül? A válasz egyértelmű, hogy a hőszigetelő anyag felvitele a fal rideg és külső felületére kell és ez sokkal hatásosabb is ráadásul, valamint kevesebb takarítással jár, mint ha a hőszigetelő a ház belső falán történne felragasztásra. A hőszigetelő vásárlásakor ezek mellett ne törődjünk sokat azárral mert a drágább az jobb is általában, és ráadásul egy olcsóbb szerkezet is kivitelezhető egy drága hőszigetelő alkalmazásakor. A hőszigetelő fontos ezek mellett hogy hővezetésben alacsonyabb legyen a falazaténál.


A hőszigetelő egyaránt lehet olyan fontos a garázs szigetelésekor, mint a házaknál, és ráadásul meggátolja a beázást és a penészedést ezáltal és a hát élettartama évtizedekkel is megnőhet. A hőszigetelő anyagok körében a leggyakrabban alkalmazott hőszigetelő anyagok az üveggyapot, kőzetgyapot, fagyapot és a polisztirol hőszigetelő anyagok. Egy kőzetgyapotos hőszigetelő esetében a hőszigetelő felvitele után egy fém, vagy műanyagráccsal fedjük le az egészet és ezt követi az üvegszál beágyazása. Végül egy vékony vakolatréteggel nem árt még lefedni a hőszigetelőt. A hőszigetelő anyag rendszerint legalább 4-5 cm vastagságban legyen feltéve a falra, mert már ez is 50-54%al csökkenti a hő veszteséget. Láthatjuk tehát, hogy a hőszigetelő milyen hasznos egy dolog. A hőszigetelő vastagságának a jó megválasztása tehát kulcs dolog lehet. A hőszigetelő anyag tehát egy rendszerint könnyű anyag. A hőszigetelés ezáltal kétféle lehet. Lehet habosított és szálas. A hőszigetelő anyagok sok levegőt tartalmaznak. Végezetül ennyit szerettem volna leírni a cikkben a hőszigetelő anyagokkal kapcsolatban. Láthatjuk tehát hogy a hőszigetelő egy hasznos és környezetbarát dolog.

Zsindely tetők:

A zsindely egyre elterjedtebb építőelemmé vált napjainkra. A zsindely sok előnnyel rendelkezik. A zsindely alapvetően úgy készül, hogy bitumenes lemezből vágják ki, amely hordozórétege szervetlen üvegszálból készült fátyol, amelynek mind a két oldalára, forró bitumenréteget hordanak fel. A zsindely lemezének felső része, palazúzalékot kap. A palazúzalék van tehát a zsindely ezen, felületére rá hintve. Ez azért hasznos, mert az időjárás viszontagságai, a mechanikai megterhelések és az ultraibolya sugárzás ellen véd. Nem éghető, így az esetleges tűz esetén, a zsindelyen keresztül nem jut át, illetve nem terjed tovább a tűz. A zsindely gyártása automatizált gépek által történik a gyártósoron. Ez a gyártási folyamat adja a zsindely remek minőségét. A tetőfedő elemek különfélék lehetnek. A tetőburkolat lehet akár, cserép vagy pala, vagy zsindely is. A zsindely manapság az egyik legfelkapottabb tetőfedő elem. A zsindely alakja és színe sok féle lehet.

A választék az üzletekben a zsindely terén hatalmas, így biztosan mindenki megtalálja magának a megfelelő zsindelyt. A zsindely széles választéka révén, változatos és egyedi tetőformák hozhatók létre. A forma szempontjából, a zsindelyes tetőknél a leggyakoribb a téglány, a gyémánt, a hódfarkú és a méhsejt tető. A zsindely mérete is változó lehet, azonban egy-egy zsindelyelem mérete általában 1méter széles. A minta tagolása természetesen csak az alsó részeken látszik kissé. A zsindely felső részén az egymást átfedő részek egy széles lapban maradnak. A zsindely anyaga is változó lehet természetesen.

A bitumenes zsindely pl. az a típusú zsindely, amelyet 15-90fokos dőlésszög esetén szoktak előszeretettel alkalmazni. Ha ilyen zsindellyel akarjuk a burkolást megvalósítani, akkor ügyelni kell arra, hogy a tetőszerkezet kéthéjú legyen, és hogy a tetőszerkezet hidegtetőként legyen létrehozva. A fedőanyag tulajdonságaira is kellő figyelmet kell fordítani a zsindely kialakítása előtt. A zsindely héjazata párazáró, éppen ezért a tetőszerkezetből kiáramló nedvességet nem engedi át. Az átszellőztetésről éppen ezért n2agy figyelmet kell fordítanunk. A vízzáróság a fedés esetében, az alátétlemezekkel és a kellő átfedésekkel javítható és megvalósítható. A zsindely kialakítása a tetőszerkezeten úgy történik, hogy minden egyes zsindelylemezt soronként fektetik el tompa ütközésekkel.

Az 1-3mm nagyságú hézag alkalmazása a zsindely elemei között ajánlatos. Ez azért kell, mert a hő ingás esetén a zsindely tágulhat. A zsindely kialakítását, tehát a tető fedését, a tetőfelület közepén érdemes elkezdeni és onnan kifelé haladni. Itt kell kialakítani a vezérvonalakat és az ezzel párhuzamosan lévő eltolási segédvonalakat. Ezt a jelölést a tető középvonalától nézve jobbra és balra egészen a tető széléig 3-4lemezhosszonként kell megismételnünk. A zsindely rögzítése szegecseléssel történik. Ha a tető dőlésszöge, több,mint 60fok, akkor egyéb rögzítés is szükséges lehet a zsindely esetében. Ez általában, plusz szegecselést jelent, a zsindely egyes elemeinél. A zsindely rögzítése bitumenes hidegragasztóval is történhet persze, de a szögezés általában jobb, és egyszerűbb is. A zsindely tehát remek burkoló elem, amely kiváló hőszigetelő képessége mellett, nagyon esztétikus is.
A hőszigetelés lépései - hőszigetelés...
Mindenki számára fontos nyilvánvalóan az energiaforrás csökkentése és ezt a hőszigeteléssel érhetjük el. Sokan csak a kocsijuk energiafogyasztásának csökkentésére gondolnak általában, de egy házon véghezvitt hőszigetelés valójában sokkal jobban csökkenti az energiafogyasztásunkat és ezáltal kiadásainkat is. Természetesen egy korszerű hőszigetelés magas beruházási költségekkel jár, de ez hosszú távon kifizetődik. Gondoljunk csak bele, hogy egy hőszigetelés után 40-50%-al csökkenni fog a fűtésre használt gázfogyasztásunk és ezáltal olcsóbban fűtünk is a hőszigetelésnek köszönhetően. A hőszigetelés lehetővé teszi, hogy ne hűljenek át a falaink a hidegekbe, valamint a beázástól sem kell félnünk. Ahogy említettem már egy hőszigetelés kivitelezése az egész házon nem olcsó mulattság, de akkor is csak 3%át teszi ki az egész ház árának. Tegyük fel egy 150 négyzetméteres nagy családi ház, ami került mondjuk 8 millióba, annak teljes hőszigetelése körülbelül 24000 forintba fog kerülni. Ez nem is olyan vészes ugye? Ez az ár néhány fűtési szezon alatt meg is térül nekünk. Tehát egy ház hőszigetelésekor mindig hosszútávra kell gondolkodnunk. A hőszigetelés és a szigetelés egyik hátránya viszont mindig, hogy a falak nem tudnak szellőzni kellőképpen.

Ennek helyes megoldása a megfelelő szellőztetés. Egy hőszigetelés után, tehát nem árt naponta 5-15 percet kereszthuzatot csinálni a lakásban és ennyi. Ez idő alatt kicserélődik a ház levegője és a bútorok sem hűlnek le ennyi idő alatt. Egy hőszigetelés kezdetekor nem alkalmazhatunk bárhol bármilyen szigetelőanyagot. Hőszigetelésre a legtöbb szigetelőanyagot csak speciálisan lehet felhasználni. A következő paraméterek alapján már könnyű eldöntenünk, hogy melyik hőszigetelő anyagot hol is használjuk és hogyan a hőszigetelés során.

A hőszigetelés kopásállósága miatt megfelelően tömör szigetelő anyag kell, ami nagyjából (1kg/m3).

A hőszigetelés tűzállósága, ez is fontos.

A hőszigetelés vízállósága fontos, ha a szigetelőanyagunk nedvességnek lenne kitéve

A legjobb és leggyakrabban használt hőszigetelésre alkalmas anyagok: expandált polisztirol, extrudált polisztirol, kőgyapot, üveggyapot, fagyapot és faforgácslapok, melyet számos területeken alkalmaznak még ma is a hőszigetelés alatt. Ezek tehát a hőszigetelésre leggyakrabban használt szigetelők, de természetesen ezen kívül még számos hőszigetelésre alkalmas anyag van, mint például a habarcs és így tovább. A hőszigetelés kapcsán a tető hőszigetelése is igen fontos. A tetők rossz szigetelése miatt rengeteg hőt veszítünk egy-egy fűtéskor és ezért nagyon fontos a tető megfelelő hőszigetelése. Megkülönböztetünk hideg és meleg tetőt. A hideg tetőknél a levegőréteg a hőszigetelés és a cserépréteg között van. Ez összeköttetésben van a kültéri levegővel is általában. Ahhoz, hogy ez a fajta hőszigetelés jól működjön a tetőnkön szigorúan be kell tartanunk az előírt 4 cm-es légréteget.

Nincs szükség szellőzésre a meleg tetőknél. Itt a szarufák közét teljesen hőszigetelővel látják el. Ez picivel hatásosabb hőszigetelés és jelentősen csökkenti a házunk energiafogyasztását. Mi magunk is nem rég csináltuk meg a garázsunk tető és hőszigetelését. A múlt nyáron pedig a házunk hőszigetelését csináltuk meg. A hőszigetelés hatása egyből érezhető volt télen ráadásul 40%al csökkent a fűtésre kiadott gáz és pénz is. Végezetül mindenki beláthatja, hogy a hőszigetelés egy hasznos dolog és napjaink egyik legjobb eljárása az energiakiadás csökkentésére.

A hőszigetelés manapság egy alapvetően fontos dolog minden lakás és ház körében. A hőszigetelés ugyanis nem csak télen óv a hidegtől de egyben nyáron is a melegtől. A hőszigetelés ráadásul rengeteg pénzt spórolhat meg nekünk a fűtésszámla tekintetében. A hőszigetelés által ugyan is szinte zero szintre csökkenthető egy-egy lakás hőleadása. Nem is gondolnánk, de a hőszigetelés hiányában egy átlagos európai lakás mint egy 60%-át fordítják fűtésre. Ez tehát nagyon magas érték. A hőszigetelés hiányában tehát a villany és elhasznált víz mellet csak a fűtésre megy el a lakás fenntartásának több, mint fele. A hőszigetelés által tehát az épületek fűtési költségének a csökkentése elkerülhetetlen a jövőre nézve. Nem is gondolnánk, de az épületek 40-50%-át adják le a felhasznált energiának, de ez egy jó hőszigetelés megcsinálásával teljes mértékben kiküszöbölhető.

A hőszigetelés mellet fontos, hogy a régi vagy hibás nyílászárókat is lecseréljük egy újra, mivel évente most már több, mint 10 000 család végez energiatakarékossági megfontolásból utólagos hőszigetelést. Egy átlagos méretű ház teljes hőszigetelése ugyan nem olcsó. Körülbelül 10-150 ezer forintot tesz ki, de ez az összeg a hőszigetelés által vissza is jön 2-3 éven belül, amit megspórolunk a hőszigetelés által a fűtésen. A hőszigetelés történhet külső és belső falakra is, de mindkettő egyszerre a legbiztosabb. Ha csak az egyik mellett döntünk. akkor a hőszigetelést mindenképpen a fal külső részén tegyük meg, mert itt veszítenek a falak a legtöbbet a hőmérsékletükből. A gyors hőszigetelés hamar elvégezhető, ha csak 2-10 centiméteres fóliákat alkalmazunk, azonban nem érdemes általában spórolni a hőszigetelést kiváltó hőszigetelő anyagokon, mert itt valóban a drágább a jobb.

Sokan a lakott tetőtereket részesítik előnyben, itt azonban a hőszigetelés sokkal fontosabb és nagyobb hangsúlyt kell rá helyezni, mint a földszintek szigetelésében. A tetőtér falainak és a tetőnek legalább 20 cm vastagságú hőszigeteléssel kell lennie ellátva. Most nézzük a hőszigetelés menetét a külső falra nézve. A külső falak hőszigetelése tehát kulcsfontosságú lehet. A ház külső hőszigetelésének köszönhetően tehát csökkennek a fűtési költségek. A hőszigetelés hatására a falaknak nő a belső felületi hőmérséklete, ami magasabb komfortérzetet is ad. Ezek mellett a külső falak hőszigetelése kiküszöböli az ún. hőhidak problémáját is. A hőszigetelés ellenére azonban megmarad a falszerkezetek légzőképessége és lég áteresztőképessége is.

Nem kell attól tartanunk, hogy a hőszigetelés miatt fullasztó és fülledt lesz a levegő a lakásban. A hőszigetelés és szigetelés ráadásul megóvja a falakat és a tetőket a beázás veszélyétől és a penész sem tud ezáltal telepet verni azokon. Összességében a hőszigetelés által nem csak meleget és hűvöst kapunk egyben, de védelmet is a falaink szempontjából. A pince hőszigetelését tekintve csak az a fontos, hogy ne legyen hideg az-az a hűvös is már egy teljesen megfelelő eredmény amit el kell érni a garázsok hőszigetelésekor. A garázs szempontjából a tető hőszigetelés a legfontosabb, amit meg kell tennünk. A hőszigetelés folyamán felhasznált hőszigetelő anyagok rendszerint könnyű anyagok. A hőszigetelés történhet szálas ,vagy habosított hőszigetelő anyagok által. A hőszigetelés számára a legjobb hőszigetelők a következők:

Kőzetgyapot hőszigetelés

Üveggyapot hőszigetelés

Fagyapot hőszigetelés

Polisztriol hőszigetelő anyagok

Teljes hőszigetelő rendszerek.

A hőszigetelés tehát egy igen látványos hatású beruházás a ház energiafelhasználásának tekintve, és ne feledjük, hogy a hőszigetelés egy emberöltőre szól és csak egyszer kell jól megcsinálni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése